Home Page

Results Page

2010 Reports

Contents

 

Scottish Kennel Club  Championship Show

Ann Creane

(52-54)

28th August 2010

DCC; King & Leighton’s Carradine Maybe The Moon At Harkinleigh

RDCC; Catto’s Birselaw Follow Your Dream

BCC & BOB; Templeton’s Ch Larchlea Can't Remember (Shortlisted In Group!)

RBCC; Osborn’s Tweslam Winter Magic

Best Puppy ; Warne’s Cloverbrook Carousel At Spirebrooke

 

Carole Templeton, BCC & BOB Ch Larchlea Can’t Remember, Judge Ann Creane, Dawn Inett & DCC Carradine Maybe The Moon At  Harkinleigh

Kath Warne with her BPIB Cloverbrook Carousel At Spirebrooke who thanked the judge with a kiss!

 

DCC & RDCC

BCC & RBCC

 

Minor Puppy – Dog Entries: 1, 0

1st Cloverbrook Codebreaker (Mrs S Braybrook)

 

Puppy – Dog  Entries: 2, 0

1st Stryveling Rocket Man (Mrs F S Cameron)

2nd Hydecastle Reg The Rocket ( Inett & Heidlecker)

 

Junior – Dog Entries: 5,1a

1st Winetta Sir Percy (Mrs J Percy)

2nd Landbuck Tillisch (Mr A & Mr R A Felters & Rumens)

3rd Auchinkyle Super Stan (Mr W & Mrs M Buchan Buchan)

Res Cornton Ruairidh Dhu (Miss R Torrens)

 

Yearling – Dog  Entries: 3,1a

1st Brenndarcy Trouble At Mill (Shannon & Storr)

2nd Birselaw Fable (Ms J & Mr B Lamb & Saltmarsh)

 

Post Graduate – Dog Entries: 1 Absentees: 0

1st Cannwood Zipper At Thackeston (Mrs J M Harland)

 

Limit – Dog Entries: 5,0a

1st Birselaw Follow Your Dream (Miss Y Catto)

2nd Cloverbrook Ray Of Sunshine Over Shearwater Jw ( Wall)

3rd Glenmear Marauder (Mr & Mrs B G Mears)

Res Spirebrooke Dawn Raider (Mr M & Mrs K Warne)

Vhc Strathgarten Crackerjack (Mrs C Marshall)

 

Open – Dog  Entries: 3,1a

1st Carradine Maybe The Moon At Harkinleigh (King & Leighton)

2nd Ch Rocasovale Razzle Dazzle (Mrs J Smith)

 

Minor Puppy – Bitch  Entries: 2, 0a

1st Cloverbrook Carousel At Spirebrooke ( Warne)

2nd Sybster Sunday Best (Mr & Mrs J A Berrecloth)

 

Puppy – Bitch Entries: 5,1a

1st Anjofra Plum Tart At Rocasovale (Mrs J Smith)

2nd Honeyhall Hipsway (Mrs E B & Mr I L B Shaw)

3rd Stryveling Sweet Caroline (Mrs F S Cameron)

Res Carradine Time To Shine ( Inett, Harrison & Clayton)

 

Junior – Bitch Entries: 6,2a

1st Carradine Come On Irene (Miss D Inett)

2nd Cornton Badger's Hope (Miss H M P Miller)

3rd Larchlea Could It Be Magic (Mr & Mrs J I Wren)

Res Winetta Miss Independant (Mrs J Percy)

Yearling – Bitch  Entries: 4,0a

1st Tweslam Winter Magic (Mr & Mrs A Osborn)

2nd Cornton Reay (Miss H M P Miller)

3rd Larchlea My Elusive Dream (Aj4) ( Bustard)

Res Doonrae Joie De Vivre (Mr C & Mrs J Petts)

 

Post Graduate – Bitch  Entries: 4,0a

1st Tweslam Maid By Magic Jw (Mr & Mrs A Osborn)

2nd Svendalens Crazy Diamond (Mrs A M Waites)

3rd Winetta Anticipation At Thackeston (Mrs J M Harland)

Res Sybster Sauvignon (Miss F Dawson)

 

Limit – Bitch Entries: 7,0a

1st Birselaw Bewitched (Miss Y Catto)

2nd Cloverbrook Xtra Factor (Mrs S Braybrook)

3rd Pinetop Game Set 'N' Match For Stryveling (Cameron)

Res Miradorose Little Gem ( Inett & Harrison)

Vhc Brenndarcy Button It Jw ( Shannon & Storr)

 

Open – Bitch  Entries: 7, 0a

1st Ch Larchlea Can't Remember (Mrs C Templeton)

2nd Conundrum Sweeter For Me For Lentrica Jw Shcm (Clarke)

3rd Cloverbrook Cream O'the Crop At Eborvale ( Shearsmith)

Res Tweslam Serendipity (Mr & Mrs A Osborn)

Vhc Curtisey Foreign Account With Carradine

(Dr N, Mr G, Ms D & Mrs R A King, Leighton, Inett &)

 

MPD

PD

JD

YD

PGD

LD

OD

AWARDING DCC

MPB

PB

JB

YB

PGB

LB

OB

BCC & RBCC On The Move

Photographs By Chris Marshall & Brenda Shannon

 

SCOTTISH  KENNEL  CLUB  AUGUST  2010

 

CAIRN  TERRIERS

 

I enjoyed my day.  Thank you for a lovely entry.  I had to make some difficult choices which I am sure could be different on another day.  I was pleased that there were not many absentees as I was the stand in.  I hope the “real” judge is soon on his feet again and able to judge. 

Minor Puppy dog

 

1.                  Mrs S Braybrook – Cloverbrook Codebreaker.  A lively puppy who stood alone but deserved his first place. Grey brindle with good bone.  Well grown for age.  Lovely expression.  Moved well when not trying to sort out Staffies.

 

Puppy Dog.

 

1.                  Mrs F S Cameron – Stryveling Rocket Man.  Well made red puppy who moved with drive and confidence. 

 

Junior Dog.

 

1.                  Mrs J Percy – Winetta Sir Percy.  This was a good class of lively young boys.  The winner was red with a good coat.  His structure was sound and he moved well.

 

2.                  Mr A and Mr R A Felters and Rumens – Landbuck Tillisch.  A lighter red with good body and head.  Could grow on a bit to improve picture. 

 

3.                  Mr W and Mrs M Buhan – Auchinkyle Super Stan.

 

4.                  Miss R Torrens – Cornton Ruairidh Dhu

 

Yearling Dog

 

1.                  Miss B and Mr D Shannon and Storr – Brenndarcy Trouble at Mill. Nice steady red brindle who moved well.  A good all round dog.

2.                  Ms J and Mr B Lamb and Saltmarsh – Birselaw Fable. Nice grey who moved well but spoiled himself by not carrying his tail correctly.

 

Post Graduate Dog.

 

1.                  Mrs J M Harland -  Cannwood Zipper at Thackeston. Grey dog who moved well when settled.  Lovely head and good coat.  Deserved place.

 

Limit Dog

 

1.                  Miss Y Catto – Bireslaw Follow Your Dream.  Lovely grey brindle who I would be happy to follow.  Best of toplines.  Moved with drive.  Reserve Dog CC

 

2                    Mrs A Wall – Cloverbrook Ray Of Sunshine Over Shearwater JW.  Good all round red brindle with good tail set.  Topline good and movement good.

 

3                    Mr and Mrs B G Mears – Glenmear Marauder.

 

4                    Mr M and Mrs K Warne – Spirebrooke Dawn Raider.

 

Open Dog.

 

1                    Dr N and Mr G King and Leighton – Carradine Maybe The Moon at Harkenleigh.  Grey Brindle who was correct in all departments.  Topline and coat good.  Moved with drive.  Dog CC.

 

2                    Mrs J Smith – Ch Rocasovale Razzle Dazzle.  Another nice dog with good  head with dark points.  His movement was good. 

 

Minor Puppy Bitch                

1.                  Mr M and Mrs K Warne – Cloverbrook Carousel at Spirebrooke.  A lively and confident brindle girl.  Needs to stop growing.  Good coat.   B.P.

 

2.                  Mr and Mrs J A Berrecloth – Sybster Sunday best.  Lovely bitch who lacked confidence on the day.   I am sure that will come as she matures.

 

Puppy Bitch

 

1.                  Mrs J Smith -  Anjofra Plum tart at Rocasovale.  Confident red bitch who moved well.  Not in full coat but a super one coming through.  Worthy winner in a good class.

 

2.                  Mrs E B and Mr L B Shaw – Honeyhall Hipsway.  Good all round youngster.  Sure she has a bright future as this was a close decision.

 

3.                  Mrs F S Cameron – Stryveling Sweet Caroline.

 

4.                  Miss D, Mrs R and Miss C Inett, Harrison and Clayton – Carradine Time to shine.

 

Junior Bitch

 

1.                  Miss D Inett – Come on Irene. Red brindle with good outline and pleasing head.  Moved well.

 

2.                  Miss M P Miller – Cornton Badger’s Hope.  Lot to like about this light red bitch.  Good topline and movement.

 

3.                  Mr and Mrs J I Wren – Larchlea Could It Be Magic.

 

4.   Miss J Percy – Winetta Miss Independant

 

Yearling Bitch

 

1.                  Mr and Mrs A Osborn – Tweslam Winter Magic.  A lovely red with super new coat growing in.  Good angulation and reach of neck.  Moved with drive and showed  all out. RBCC

 

2.                  Miss H M P Miller – Cornton Reay. Lovely grey with good coat.  Well made.  Moved with confidence.

 

3.         Mr G and Dr H R Bustard – Larchlea My Elusive Dream (AJ4)

 

4.                  Mr and Mrs J Petts – Doonrae Joi De Vivre.

 

Post Graduate Bitch.

 

1.                  Mr and Mrs A Osborn – Tweslam Maid By Magic JW.   Another good red with attitude.  Level topline and good outline.  Moved with drive.

 

2.                  Mrs A M Waites – Svendalens Crazy Diamond.  Grey Brindle with very dark points on head.  Tail set good.  Moved well.  Close decision.

 

3.                  Mrs J M Harland Winetta Anticipation At Thackeston.

 

4.                  Mis  F Dawson – Sybster Sauvignon

 

Limit Bitch

 

1.                  Miss Y Catto – Birselaw Bewitched.A really good all round Grey Cairn with clean outline.  Nice head which needs more furnishings.  Moved well.

 

2.                  Mrs S Braybrook – Cloverbrook Xtra Factor.  Lively girl with good angulation.  Lighter grey than winner.  Moved well.

 

3.                  Mrs F S Cameron – Pinetop Game Set ‘N’ Match for Stryveling.

 

4.                  Miss D H and Mrs R A Inett and Harrison – Miradorose Little Gem

 

Open Bitch

 

1.                   Mrs C Templeton -  Ch Larchlea Can’t Remember.  Not one you can forget.  Everything about her just flowed.  Lovely reach of neck.  Seemed to flow round the ring.  Stood out in really good class.  BCC and BOB.  Pulled out in group.

2.                   Mrs P Clarke – Conundrum Sweeter for Me For Lentrica JW  Lovely grey with good coat.  Tail set good.  Good angulation which gave good movement

3.                   Mrs J M Shearsmith – Cloverbrook Cream O, the Crop At Eborvale

Mrs and Mrs A Osborn – Tweslam Serendipity.

4.                    

 

 

Ann Creane    (Judge)